سیتی، برای قهرمانی کمتر گل بزن!

به گزارش “ورزش سه”، بازی‌های زیبای منچسترسیتی در فصل جدید لیگ برتر جزیره و گل‌های متعددی که بازیکنان این تیم به ثمر می‌رسانند بسیاری از کارشناسان را به این باور رسانده که شاگردان گواردیولا در پایان فصل مسلماً بهترین تفاضل گل در میان تیمهای لیگ برتری را به خود اختصاص خواهند داد.

اما شاگردان گواردیولا امسال برای دفاع از عنوان قهرمانی پا به رقابتها گذاشته‌اند و تنها عاملی که می‌تواند جام قهرمانی را در پایان فصل نصیب‌شان کند امتیاز است و نه گلزنی و نه تفاضل گل. سیتی هر چقدر هم گل به ثمر برساند و هر چقدر هم تفاضل گل بهتری داشته باشد در پایان فصل تعداد امتیازهایش است که می‌تواند این تیم را برای دومین سال پیاپی قهرمان لیگ برتر کند.

با یک بررسی در تاریخ رقابتهای باشگاهی فوتبال انگلیس این واقعیت بیش از پیش خودنمایی می‌کند. در تاریخ این رقابتها بارها اتفاق افتاده که تیم قهرمان فصل با وجود امتیازهای بیشتر و فتح جام، از نظر تفاضل گل وضعیت بدتری از تیم دوم داشته است. در یک بررسی آماری از سال ۱۸۸۸ تا ۲۰۱۷ مشخص شده است که این وضعیت ۲۰ بار در بالاترین دسته‌ی لیگ باشگاهی انگلیس اتفاق افتاده است.

همانطور که در جدول مشخص است برنلی در فصل ۱۹۵۹-۱۹۶۰ با اختلاف تفاضل گل ۱۵ واحد کمتر از تیم دوم جدول جام قهرمانی را بالای سر برده است. این بیشترین اختلاف تفاضل گل دو تیم اول و دوم لیگ انگلیس در این بازه‌ی زمانی بوده است. در دوران معاصر هم قهرمانی آرسنال در فصل ۱۹۹۷-۱۹۹۸ با پشت سر گذاشتن منچستریونایتد، نزدیک‌ترین اختلاف تفاضل گل را رقم زده است. هر چند تفاضل گل قهرمان همچنان کمتر از تیم دوم لیگ است.

با توجه به این آمار شاید بد نباشد اگر سیتی برای اطمینان از قهرمانی در بازیهایش با تعداد گلهای کمتری پیروز شود!